Gymnastics South Australia would like to congratulate all of the Annual Award winners. The night was a great success and we hope everyone enjoyed! 

2017 Annual Award Winners

Category

Winner

Club

Gymnastics South Australia Life Membership

Michael Remkes

Gym West

 

 

 

Acromat Club of the Year

Alpha Gymnastics

 

 

 

 

Gymnastics South Australia Athlete of the Year

Chris Remkes

AIS/GSA Jets

 

 

 

AERO Elite Athlete of the Year

Emma Brennan

Seacliff Gymnastics Club

AERO Levels Athlete of the Year

Olivia Jones

High Impact Aerobic Gymnastics

MAG Elite Athlete of the Year

Clay Mason Stephens

GSA Jets

MAG Levels Athlete of the Year

Ben Venus

Teat Tree Gully Gymsports

RG Elite Athlete of the Year

Elizabeth Inaba-Hill

Aelita Rhythmic Gymnastics

RG Levels Athlete of the Year

Catherine Lyndon

Venia Gymsports

WAG Elite Athlete of the Year

Emilia Dart

Tea Tree Gully Gymsports/Gym Jets

WAG Levels Athlete of the Year

Savannah Crompton

Tea Tree Gully Gymsports

TRP Senior Elite Female Athlete of the Year

Claire Arthur

Blackwood Gymsports/T Jets

TRP Senior Elite Male Athlete of the Year

Blake Gaudry

T Jets

TRP Junior Elite Female Athlete of the Year

Cassandra Hoare

Tea Tree Gully Gymsports/T Jets

TRP Junior Elite Male Athlete of the Year

Phoenix Wise

Tea Tree Gully Gymsports/T Jets

 

 

 

WAG Coach of the Year

Liana Crompton

Tea Tree Gully Gymsports

MAG Coach of the Year

Belinda Sharkey

Tea Tree Gully Gymsports

GFA Coach of the Year

Trudy Surman

Payneham Youth Club

AERO Coach of the Year

Victoria March

High Impact Aerobic Gymnastics

TRP Coach of the Year

Will Morris

Adelaide Tumbling Academy

RG Coach of the Year

Ksenia Leonova

Aelita Rhythmic Gymnastics

KG Leader of the Year

Karen Baxter

Berri District Youth Club

 

 

 

WAG Judge of the Year

Rhianna Pendergrast

Tea Tree Gully Gymsports

MAG Judge of the Year

Barry Speck

Saints Gym Club

TRP Judge of the Year

Jen Allison

Independent

RG Judge of the Year

Teresa Evans

Temarika Rhythmic Gym Club

AERO Judge of the Year

Kate Donovan

Hub Gymnastics Club

 

 

 

WAG Volunteer of the Year

Lauren Anlezak

Hub Gymnastics Club

MAG Volunteer of the Year

Alex Linke

Eyre Gymnastics CLub

TRP Volunteer of the Year

Natalie Skinner

Blackwood Gymsports

RG Volunteer of the Year

Barbara Lyndon

Venia Gymsports

GFA Volunteer of the Year

Jo Davidson

MV Youth Club/KI Gymnastics

AERO Volunteer of the Year

Sharni Jones

High Impact Aerobic Gymnastics